Szybki przegląd alternatyw dla notcha

Notch.
Takie coś u góry ekranu.
Zazwyczaj mieści w sobie czujniki(do sterowania jasnością ekranu itd.) głośnik do rozmów i aparat (niekiedy nawet podwójny) do selfie. Notch ma pozwalać na jak najlepsze wykorzystanie przedniego panelu urządzenia, ograniczać ramki nad ekranem i zostawiać jak najwięcej przestrzeni roboczej dla użytkownika. Wiele osób krytykuje takie rozwiązanie, ponieważ telefony z notchem wyglądają niesymetrycznie, wcięcie szpeci duży ekran, a ikony powiadomień często zostają niewidoczne. Dlatego też w niektórych modelach możliwe jest "wyłącznie wcięcia" polegające na podświetleniu na czarno przestrzeni po bokach notcha. O ile w przypadku ekranów AMOLED zdaje to egzamin, to w przypadku popularniejszych LCD przestrzeń ta jest i tak widoczna.

Pierwszym telefonem z wcięciem w ekranie był prawdopodobnie Essential Phone, jednak cała notch-mania zaczęła się od 12 września 2017 roku kiedy to premierę miał iPhone X. Jak zawsze wzorem Apple poszła cała rzesza firm, i teraz niemalże każdy producent ma w swojej ofercie jakiś telefon z wcięciem w ekranie. Najnowszy Android 9.0 P ma pomagać w jeszcze lepszym wykorzystaniu miejsca po bokach wcięcia.

Alternatywa 1.
Notch pod ekranem.

Apple to jak na razie jedyna firma która całkowicie wykorzystała przestrzeń pod ekranem. W większości telefonów pod ekranem pozostaje jednak sporo wolnej przestrzeni, gdyż pod obudową mieści  się tam połączenie ekranu i płyty głównej. Projektanci w Xiaomi wpadli więc na pomysł, aby zrezygnować z wcięcia, zniwelować ramki również nad ekranem, a kamerę do selfie i czujniki przenieś na belkę poniżej ekranu. Dzięki temu smartfony z serii Mi Mix wyglądają nowocześnie. Niestety przeniesieniem kamery Xiaomi niemal wykluczyło z grona swoich klientów fanów selfie, ponieważ obracanie telefonu zawsze gdy chcemy sobie zrobić zdjęcie nie należy do wygodnych.

https://www.mi.com/pl/mix2s/


Alternatywa - 1.
Rozwiązanie przeciwne do znanego z Xiaomi Mi Mix. W Alcatelu 5 całkowicie zrezygnowano z ramki pod ekranem, na szerokiej ramce ponad nim umieszczono wszystko co potrzebne.

https:/alcatel-5/

Alternatywa 2.
Wąska ramka nad Ekranem

To rozwiązanie z powodzeniem w swoich smartfonach stosuje Samsung. Zarówno pod jak i nad wyświetlaczem w najnowszych telefonach z serii S znajdują się wąskie ramki, nie na tyle jednak by coś stało na przeszkodzie umieścić na nich kamerę, głośnik, etc. Dzięki temu rozwiązaniu Samsungowe Galaktyki są symetryczne i należą do jednych z najładniejszych telefonów na rynku. Podobną strategię można zobaczyć również w najnowszych flagowcach Meizu.

Samsung Star Launch Szeroki Ekran
https://sklepsamsung.pl/galaxy-s9

Alternatywa 3.
Wysuwana kamera do Selfie 

Rozwiązanie pozwalające uzyskać całkowicie pozbawiony ramek telefon, taki jak np. Vivo NEX, czy Oppo Find X.  W przypadku tego pierwszego aparat wysuwa się z górnej części urządzenia, a jako głośnik do rozmów służyć ma drgający ekran.


Alternatywa 4.
Ucięty róg 

O ile dobrze pamiętam jak na razie żaden z producentów nie zdecydował się na zastosowanie takiego rozwiązania. Można było je jedynie zobaczyć na jednej z pierwszych grafik, które miały przedstawiać Xiaomi Mi Mix 2S. W górnym rogu ekranu widoczne jest jedynie małe wcięcie na kamerę. Byłoby to znaczne ułatwienie dla fanów selfie, a konstrukcja nie straciłaby wiele ze swojej bezramkowości.



Prawie-alternatywa 5.
Mini notch na samą kamerkę do Selfie
Takie rozwiązanie można spotkać między innymi w Essential Phone, Wiko View 2, i najnowszych modelach Oppo F9 i R17. Kamera znajduje się nad ekranem, na powiadomienia zostaje sporo miejsca, a w pozostałeych przypadkach pod notchem nie znika za dużo obrazu. Wcięcie, nawet małe, to jednak wciąż wcięcie.

https://www.facebook.com/OPPOMobileGlobal/




Po więcej śledź profil Mobi-Krejzol na Facebooku

Komentarze